Cep Telefonu Şarjları Artık Standart Oluyor

Kısa bir süre içinde Avrupa genelindeki tüm cep telefonlarının tek bir standart şarj aletiyle şarj edilmesi mümkün olacak. Cep telefonları bir mikro USB kablosu aracılığıyla şarj olacak.

Cep telefonu kullanıcıları tarafından merakla beklenen küresel şarj aleti yolda. Bu müjdeli haberi veren ise AB Komisyonu’nun sanayiden sorumlu üyesi Antonio Tajani oldu. Tajani, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında 14 farklı firmaya ait cep telefonlarında kullanılabilen şarj aletinin bir prototipini katılımcılara tanıttı. Antonoio Tajani için bu değişim büyük bir öneme sahip: “Bugün yeni bir dönemin, bir devrimin başlangıcıdır.”

2011 yılının kasım ayından itibaren Avrupa’daki tüketicilerin cep telefonlarını sadece mikro USB kablolarıyla şarj etmesi planlanıyor. Ayrıca önümüzdeki haftalarda, AB genelinde söz konusu teknolojiyle uyumlu ilk cep telefonlarının da piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Şu anda piyasada mevcut olan cep telefonları için 30 farklı şarj aleti bulunuyor. Dolayısıyla yeni bir cep telefonu alan kişi sıklıkla yeni bir şarj aletine ihtiyaç duyuyor, eski şarj aletleri elektronik çöplüğü boyluyor. AB Komisyonu’nun sanayiden sorumlu üyesi Tajani, yeni sistemin uygulamaya geçmesinin çevre üzerinde de olumlu etkileri olacağına vurgu yaptı. Tajani, “Bu yeni kablo sadece hayatımızı kolaylaştırmıyor, bunun aynı zamanda çevreyle ilgili de iyi sonuçları olacaktır” dedi.

Yılda 50 bin ton elektronik atık

Eski şarj aletleri yen cep telefonlarıyla uyumlu olmadığı için yılda 50 bin ton elektronik atık ortaya çıkıyor. AB Komisyonu daha 2009 yılında teknoloji değişikliği konusunda ilgili endüstri kolları üzerindeki baskıyı artırmaya başlamış ve 14 üreticiyle anlaşma sağlanmıştı. Avrupalı yetkililer AB genelinde kullanılmaya başlanacak olan mikro USB kabloların tüm dünyada yer bulmasını istiyor. Dijital Avrupa Sanayi Birliği’nin yöneticisi Bridget Cosgrave, yeni sistemin hem tüketici hem de üretici için cazip olduğunu kaydetti. Cosgrave, “Tüketiciler için makul olduğundan diğerlerinin de izleyeceği konusunda umutluyuz. Bu, cazip ve aynı zamanda üreticiler için de mantıklı” şeklinde konuştu.

Yeni şarj aletleri 10 yıl boyunca kullanılabilecek. Ancak yeni standart uygulamanın, bir direktif değil, AB ve 14 üretici arasında gönüllü bir anlaşmanın ürünü olduğu belirtildi. Söz konusu firmalar arasında Apple, Nokia, Motorola ve Sony Ericsson da bulunuyor. Öte yandan gelecekte cep telefonu paketinin şarj aletiyle birlikte verilip verilmeyeceği ya da ayrı satılıp satılmayacağı konusunda ise karar firmalara bırakılıyor. Cosgrave, ürünün nasıl sunulacağı konusunda bir kural koymadıklarını belirtti.

MP3 çalarlara da standart gelebilir

AB Komisyonu’nun sanayiden sorumlu üyesi Tajani, bir başka müjde daha verdi. Tajani gelecekte, fotoğraf makinesi ve MP3 çalarlar için de benzer standart şarj aleti uygulaması getirilebileceğini açıkladı. Cosgrave de ilgili endüstri kollarının bu yönde tasarı hazırlıklarına başladığını vurguladı.

Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre, Avrupa genelinde şu anda 500 milyon cep telefonunun kullanıldığı tahmin ediliyor. Ve tüm bu cep telefonları için 30 farklı şarj aleti piyasada. Komisyon’un hesaplarına göre, her yeni cep telefonu satın alındığında yeni bir şarj aletinin de alınması durumunda yılda 51 bin tondan fazla elektronik çöp ortaya çıkıyor.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir