Küreselde krizler ve sıkıntılar binlerce yıldır bitmiyor. Bazen kısa, bazen uzun, bazen de kalıcı olabiliyor. Malum 2020 yılı 01.01.2020 tarihinden itibaren bitmeyen sıkıntılarla devam ediyor.

Farklı dillerden ve dinlerden de olsa insanların 2020 den beklentileri çok iyimser ve iyi niyetli idi. İnsanoğlu dünya düzeninde ve ekseninde bazen oyuncuların farklılaştığını bilse bile yaşam ve sağlıkla ilgili inançlarını yaşatmak için hayallerini ötelemeden devam etmeyi umut ediyor.

Ama olmuyor maalesef, Tüm Dünyanın korku ve umutsuzlukla seyrettiği ve teslim olduğu Corona virüsü, depremler, düşen uçaklar, şehitler ve benzeri olaylar hep bu yıl oldu ve devam ediyor.

Gerçekten 2020 yılı kabus yılı olarak hatırlanacak ve belki de gelen yeni yıllar bu yılı unutturacak. Umarım daha kötü ve berbat yıllar ve günler ile karşılaşmayız.

Başımıza gelen bu son felaketten kaybetmeyen yok gibi. Sağlık ve medikal alanları ile gıda tarafında kazanç gözükse bile bir müddet sonra bunların da etkilendiği görmek olasılığımız yüksek Çünkü işsizlik ve gelecek kazançları yok olan milyarlarca kişinin tekrar sistem içerisinde yer alması kocaman bir handikap olarak görünüyor.

Olaya bir de bu açıdan bakmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Şöyle ki bugün mevcut birikimleri veya sermaye yapısı ile birkaç ay kendini idare eden bireyler ve sistemler bu sürenin uzaması ile birlikte borç sarmalı içerisine girerek satıl alma opsiyonlarını geriletecekler, yeni senaryolarında küçülmeler öngörecekler ve belki de oyunun bir bölümünde oyunda çıkacaklar.

İşte bu beklentilerin yönetilmesi aşamasında etkilenen her kesimin kendini ve işlerini belli bir farkındalık ile yönetmesi gerekecektir.

İlerki yazılarımda bu konuları açamaya çalışacağım

3 Mayıs 2020

 

 

 

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir