Tabii ki zor bir soru olsa gerek,

Hele bu ortamda ve bu günlerde olanları da gördükten sonra.

Korkabilirsiniz tabii ki,

Ancak, korkarak ve karamsar olarak bir yerlere ulaşamayacağınız kesin

Geleceği tasarlamak, öncelikle ilginin belirlenmesini içeren adım adım bir süreçtir. Bu önemli adımlarda tutkunuzu belirlemek için ilgi alanlarınızı gözlemleyip analiz etmeniz çok önemli.

Kesin olan bir şey var. Çevrenizdeki hiç kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz.

Gideceğiniz yerden ve beklentilerinizden emin olduktan sonra kendinizi etrafınızdaki insanlarla karşılaştırmayı bırakmalısınız. İlgi alanınızın etrafınızdakilerden tamamen farklı olması kesinlikle sorun değil. Herkesin kendine özgü eğilimleri ve yaşam için farklı amaçları vardır. Herkesin hedefleri farklıdır; Herkesin yolculuğu farklıdır.

Öncelikle insanın kendini tanıması gerekiyor. Neyin önemli olduğunu, öncelikleri, yetenekleri, güçlü yönleri, zayıf yönleri, becerileri, zorlukları ve hedefleri bilmek.

İlerlemeyi veya herhangi bir sapmayı ölçmek için ölçümler ve kilometre taşlarının yanı sıra amaç ve hedefleri içeren kişisel bir vizyon misyon beyanı geliştirmek

“Nasıl düşünürsen öyle olacaksın”

Kişisel kurallarımdan biri olduğunu söyleyebilirim.

Yaklaşık, 6 ay önce, iş yaşamında 23 yılı fiilen tamamlamış ve işinde başarılı olduğunu belirten bir iş insanı bu konuda bana danışmak isterken kendi ile ilgili bir anlatımda bulundu. Aynen size aktarmak istiyorum ve buradan çıkaracağımız dersi yorumlayarak hedefi tarif etmek niyetindeyim.

 ‘’Kendimle ilgi ne yapacağıma karar verme aşamalarında oldukça zorlanıyordum. Geçenlerde yaşamımla ilgili tüm olayları biraz içselleştirerek hayatımda izleyebileceğim birçok yol olduğunun netleştiği bir aşamaya ulaştığımı anlamaya başladım.

İlk seçenek aynı şeyleri yapmaya devam etmekti. Acıya alışmıştım ve onu geçici olarak uyuşturmanın yollarını bulmuştum. Bu bir süreliğine yardımcı oldu ama sonra daha olumsuz döngülere düştüm.

İkinci seçenek ise hayatımda ve işimde bana pozitif enerji veren şeyleri yapma alışkanlığını kazanmaktı. Bu benim daha mutlu hissetmeme yardımcı olur ve belki diğer insanlara da yardımcı olur düşüncesini ürettim.

Üçüncü seçenek hayatımı tamamen değiştirecek radikal bir şey yapmaktı. Bu rotayı takip etmek için atabileceğim birkaç adım vardı ama belirsizlikten endişeleniyordum. Mevcut durumum ve dünyadaki olaylar ile yaşadığım ortamın durumu beni biraz karamsar yapabiliyordu.

Şunu yapmak daha iyi olacaktı diye düşündüm.

İkinci yolu seçmeyi seçtim ve tatmin edici bulduğum şeylerin çoğunu yapmaya başladım. Düzenli bir insan olarak bu, kendime bir program yapmak ve önümüzdeki haftayı ve hatta ayı planlamak anlamına geliyordu.

 

Stratejim günün erken saatlerinde olumlu bir şeyler yapmaktı.

İstanbul gibi bir şehirde yaşarken, hem, hem de olumlu düşünmek kolay değildi.

Bu prensibi kendime bir iş gibi düşünerek şunu yaptığımı hissettim.

Birileri gündemi benim için belirlemekten ziyade ben belirliyormuşum gibi hissetmeye ve kontrolün bana geçmeye başladığını anladım. Bu yaklaşımı benimsemekte en önemli olayın aynı zamanda iyi alışkanlıkların entegre edilmesine de yardımcı olduğuydu. Artık hem iş hem sosyal hayatımda bir sonraki adımı atmaya hazır olduğumu düşünüyordum.

Kesinlikle anladığım en önemli şey şu olmuştu.

İşte, kontrol bende ve direksiyon elimde, hatta fren kolu tamamen kontrolümde. Ben bunu çok başaramamıştım, şimdi ise bunu başarabildiğimi ve kendimle ilgili net düşünceler üretebildiğimi görmekteyim. Yine kendime sordum. Mutlu muydum? Sorunun cevabı ‘’Evet’’ olmaya başlamıştı ve huzur hissediyordum.

İnsanlar bazen hayatlarında geleceklerini şekillendirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya karar verdikleri bir noktaya gelirler.

Kendi hayatınıza baktığınızda geleceğinizi şekillendirmeye karar verdiğiniz bir zamanı hatırlıyor musunuz?

Sağlığınıza daha fazla dikkat etmeyi, daha tatmin edici bir kariyer geliştirmeyi, yaşam hedeflerinize ulaşmak için çalışmayı veya buna benzer şeyleri seçmiş olabilirsiniz.

Geleceğe baktığınızda izleyebileceğiniz olası yolları tanımlayarak hareket ettiğinizde her seçimin elbette artıları ve eksileri olan sonuçları vardır. Bazen düşüncelerinize mola vererek seçenek yaratmakta ve uygulamakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Her ne kadar iyi bir yaşamı güvence altına almak açısından geleceğinizi iyi planlamak her zaman iyi olsa da, sık sık ortaya çıkan öngörülemeyen faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız

Her gün karşınıza çıkan yeni zorluklarla yüzleşebilmeli; Durumların üstesinden gelebilmeli ve ilerleyebilmelisiniz. Hayat akmaya devam etmek, büyümeye devam etmek ve hareket etmeye devam etmekle ilgilidir.

Yaşam tarzınızı değiştirmek, kariyerinizde bir sonraki adıma geçmek, yaşam hedefleriniz doğrultusunda çalışmak veya buna benzer şeyler isteyebilirsiniz. Düşünmek için zaman ayırarak ileriye dönük potansiyel yolları düşünürsünüz.

Kendinizi iyi tanır, tanıdığınızda da yönetebilirseniz gelecekten korkmadan yolu bulabilirsiniz:

Zorluklar karşısında Herakles’in söylemi gibi

‘’Ya bir yol bulacaksınız, ya da bir yol açacaksınız’’

İkisi de sizin elinizde

Sevgiyle kalın

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir