Markanızı yönetin ki marka olun

Ürün ve hizmetlerinizin kalitesi ne olursa olsun, reklama ne kadar harcarsanız harcayın ve sosyal medyada ne kadar paylaşımda bulunursanız bulunun, sizi tanıtabilecek bir markası yoksa işletmenizin çok ileri gitmesi pek mümkün değildir.

Markanız, şirketinizin adını, logosunu, tekliflerini ve içeriğini hedef kitleniz ve müşterileriniz için bir deneyime dönüştürür. İşletmeleri rakiplerinin önüne geçiren, tüketicilerin güvendiği yönüdür.

Ancak sadece marka sahibi olmak yeterli değil. Bu markayı sürekli olarak oluşturmak ve hedef kitlenizin zihnindeki çağrışımlarını güçlendirmek önemlidir. İnsanlar bir şeye ne kadar aşina olursa, ona o kadar çok güvenir ve ona yönelirler. Hedef kitleniz markanızı ne kadar yakından tanırsa şunları yapmak o kadar kolay olacaktır.

İşletmenizi birden fazla kanalda tanıtır, yeni ürün veya hizmetleri başarıyla sunabilir, güçlü bir ticari itibar oluşturarak sadık müşterileri bulur ve elinizde tutabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi marka bilinirliği önemlidir çünkü rekabette önde olmak, hedef kitle oluşturmak ve  daha fazla potansiyel müşteri yaratabilmek gibi çeşitli küçük işletme pazarlama hedeflerinize ve hedeflerinize ulaşmanın yolunu açmaya da yardımcı olur.

Bu bir ticari markanın gereklilikleridir.

Gelelim kişisel marka konusuna.

Kişisel marka, kendinizi ve kariyerinizi tanıtmaya yönelik bir pazarlama stratejisidir. Kişisel markanızı oluştururken sizi yaşıtlarınızdan ayıran benzersiz yeteneklerinizi, becerilerinizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Kişisel bir markanın nasıl yaratılacağını anlamak, profesyonel imajınızı yönetmenize ve potansiyel işverenleri çekmek için becerilerinizi ve deneyimlerinizi pazarlamanıza yardımcı olabilir.

Kişisel marka, başkalarının becerilerinizi, yeteneklerinizi ve niteliklerinizi nasıl algıladığıdır.

Kim olduğunuzu ve kariyerinizde ve sektörünüzde neyi başarmayı umduğunuzu tanımlamanıza yardımcı olur. Kişisel marka, profesyonel değerlerinizi ve iş ahlakınızı yansıtır. Bu size özeldir ve iş yaşamınızdaki itibarınızın hayati bir parçasıdır.

Kişisel markanızı nasıl yaratabilirsiniz?

Bana hep sorulan soru buydu.

Yıllardır bulunduğum eğitim ve akademik yaşamda karşıma gelenlerin yönelttiği genel bir sorgulama olarak aldım bu soruyu.

Çünkü insanlar etrafına baktıklarında kendilerinden daha iyi tanınan kişi ve onların markalarına bakarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı.

Doğruydu uğraşıları, ancak bu uğraşılar bir plan ve teknik bilgiler kullanılmadan yapılmaya çalışılıyor ve başarıları sürdürülebilir olmuyordu.

Konuyu incelediğimde kendime ve kişilere nasıl yararım olur dedim ve sizlere şunları sunmak istedim.

Kişisel marka yaratabilmek için neler yapılabir?

Tutkularınızla oynayın

Kişisel bir marka oluştururken özgünlük çok önemlidir. Gerçek tutkularınızı sergileme konusunda kararlı olmalısınız, çünkü bu, kişisel markanızı yükseltebilir ve başkalarını sizinle çalışmaya çekecek bir itibar geliştirebilir.

 

Kişisel hikayenizi paylaşın. Potansiyel işverenlerinizin, çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve sosyal medya hesabı takipçilerinizin kim olduğunuzu ve neden söyleyeceklerinizi önemsemeleri gerektiğini anlamalarını istiyorsunuz sorusuna net ve doğru cevap verin.

Yaptığınız her şeyde özgün ve samimi olmanızla başlayan süreçte kişiliğinizi göstermekten korkmayın.

Güçlü yönlerinizi tanımlayın

Benzersiz kişiliğinizi belirledikten sonra, rekabet avantajınızı, sizi aynı alandaki diğerlerinden ayıran şeyin ne olduğunu anlamanın zamanı geldi.

Güçlü yönlerinizi anlamak için zaman ayırın ve bu nitelikleri kişisel markanızda öne çıkarmaya odaklanın. Bu, öne çıkmanıza ve başkaları üzerinde kalıcı bir izlenim bırakmanıza yardımcı olabilir; bu, özellikle ekiplere liderlik edenler veya işletme sahipleri için önemli olabilir.

Herkesin masaya getirebileceği benzersiz bir şey vardır; bu nedenle ilgi çekici bir kişisel marka oluştururken mesajlarınızda özellik gösteren odağınızı ve bu nitelikleri vurgulayın.

Çevrimdışı dünya da önemlidir. Gerçek hayatta yaptığınız ve kamusal alanda söylediğiniz her şey kişisel markanıza katkı sağlar.

Profesyonel bağlamda bu, işyerinde nasıl davrandığınızı, etrafınızdaki insanlara nasıl davrandığınızı, kriz yönetimi gibi durumlarla nasıl başa çıktığınızı ve hatta işinizden nasıl istifa ettiğinizi içerir. İstifa da ciddi bir kararlılık ve güç gösterisidir.

Tutarlı bir planınız olsun

Son olarak, kişisel bir marka oluşturduğunuzda tutarlı bir planınızın olması önemlidir. Bu, kendiniz için hedefler belirlemek anlamına gelir; bunu kişisel marka stratejiniz olarak düşünün. Kendinizi nasıl pazarlamalısınız? En büyük hedefin nedir?

Sektörünüzde güvenilirlik oluşturmak istiyorsunuz. Bunu yapmak için, ilgili çeşitli konularda yeni fikirler, bulgular, bilgi ve bakış açıları aracılığıyla neler sunabileceğinizi düşünün.

Bunları yapmak, kendiniz ve çevrenizdekiler arasında güven oluşmasına yardımcı olacaktır; bu, başarılı bir ilişki için çok önemlidir. Kendinizin farkına varıp farkındalığınızı yaratmak istemeniz ve bunu bir uğraşı haline getirmenizi sizi kişisel marka konumuna ulaştırır.

Kişisel markanızın güçlü desteği yapacağınız ürünleri, sunacağınız hizmetleri, bulunacağınız konumları güçlendirir ve sizi arzu ettiğiniz konfor alanlarına ulaştırır.

Sevgiyle kalın

Dr.Sinan Bayraktar

Eylül 2023 İstanbul

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir