Eğer ile başlayan her cümlenin devamında, yapabilmeyi ve arzu etmekte olduklarınızı ifade edebilen anlamlar dolu olduğunu görürsünüz.

Neden eğer,

Bir eylemi, bir olayı veya gelecekte tasarladığınız bir kurguyu ifade ederken cümlenin başına bir eğer kelimesi yerleştirir ve devam edersiniz.

Hatta yapamadıklarınızı ve beklentilerinizdeki pişmanlık ve kayıpları anlatabilmek için de ‘’Keşke’’ ler başlar ve bu keşkeler yapıp hatalı olan işlemleri anlatı olarak sunar.

‘’Eğer ben bu ülkenin başkanı olsaydım’’….

 ‘’Eğer orada ben olsaydım’’…

‘’Eğer yapıklarımı anlasalar idi’’…

‘’Keşke beni dinleseydiniz’’

‘’Keşke seninle olmasaydım’’

‘’Keşke başka birini sevseydim’’ …………….

Uzar gider bu cümle kalıpları

Bir de ‘’ama’’ var ki sormayın gitsin.

Bu ‘’Ama’’, cümlenin yarattığı eylemden sonra geldiği zaman bütün söylediklerinize bir şartlı öneri getirir ve yaptıklarınıza cümlenin sonuna doğru bir teminata bağlamaya çalışır ve cümlenin başını yok eder.

‘’Seni seviyorum, ama’’……….    (Seveceğim de bayramdan sonra)

‘’Şunu yaptım ama’’   ………….    (yaptım da pişmanım)

‘’Sinemaya gittim ama’’……….    (Sana sormalıydım)

İnsan beyni cümleleri kurarken aklından geçenleri öyle bir şekle sokuyor ki, ağzınızdan ses olarak çıkıp dil hareketleri ile anlamlı hale gelen ve kelimeler şeklinde anlatılan bu olayı bazen tasarlayarak, bazen de hiç düşünmeyerek eyleme dahil eder. Hatta söylediklerinin esiri, söylemediklerinin sahibi olur.

İşte bu düşünce kavramları ile birlikte belki de tek organize edeceğimiz kelime dizinleri bizim hayatımızı şekillendirip ne söylemek veya nasıl söylemek istediğimizi belirleyerek yön verir.

O zaman bu kısa yazı dizsinde anlatmak istediklerimi ‘’Eğer’’ burada değil de ‘’Keşke’’ insanlar karşısında sunabilseydim bir şeyi çok vurgulardım.,

Pişmanlıklarınız ve yapacaklarınız arasında gidip gelmeyin.

Kararlarınızı kendi sağduyunuz ve aklıseliminiz ile alın ve uygulayın.

En doğru karar sizin kararınız ve ilk aldığınız karar olacaktır.

Yaşamı organize etmenin yolu aklıselim düşünce ve mantık bileşeni ile bunların kelimelere ve yazılara çevrilmesi suretiyle olacaktır.

Sinan Bayraktar       İstanbul 28 Temmuz 2023

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir