İdeal Yönetici Kimdir? İdeal Yönetici Yapan Nedir?

Katıldığım seminerlerde, verdiğim eğitimlerde birçok kişiye bu soruyu sordum ve hepsi farklı cevaplarla vermeye çalışıyordu. Beklediğim de buydu zaten.

Özellikle sıkıntılı bir süreç yaşandığında bu konu hakkında çok fazla görüşler geliyordu, çünkü çok konu öznel ve bilinmesi gereken bir nitelik gösteriyordu.

Galiba herkesin derdi mükemmel veya buna yakın, hatta ideal yöneticiyi bulamamaktı.

Ancak gerçek şu ki yöneticilere sorduğumuzda farklı, onlar için çalışanlara sorduğumuzda farklı cevaplar alıyoruz.

Ama kime sorarsan sor, sürekli ortaya çıkan bazı özellikleri bulabiliyor ve bunları analiz ederek ideal yönetici tarifini yapabiliyoruz.

Bu çıktılardan yürüyerek bunlardan bazılarını burada sizlere aktarmak istiyorum.

İdeal yönetici özellikleri nelerdir?

İdeal yönetici örnek teşkil eder.

İş yaşamında olsun, sosyal yaşamda olsun beğenilen en önemli yöntemlerin başında basitçe yönetmenin esasları gelmektedir. Yönetimde anlaşılır olmak için basitçe yönetmenin veya anlatmanın en iyi ihtimalle kısa vadeli sonuçlar alacağını kabul eden yönetim modelleri her zaman iyi netiler alabilmektedir.

İdeal yönetici, ekibi düşünerek hedefler belirler.

İş yaşamımda hep inandığım bir olgu vardı. Hedeflere göre yönetmek. İşte bu kural hayatımın en büyük ulaşımlarını sağlayabildi ve beni arzu ettiğim yerlere tam anlamıyla olmasa bile büyük yaklaşımlarla ulaştırdı. Arzu edilen yönetici, ekip üyelerini hedeflere göre yönetir, ancak ulaşılamaz olanı başarmaya zorlamak yalnızca motivasyon kaybına ve olumsuzluğa neden olur.

İdeal yönetici, anlık durumlardaki olaylarda uygunluğu sağlayabilmek için en iyi stili seçer.

Kriz halindeyken yönlendirmeyi, bir zorluk eklemek istediklerinde koçluk yapmayı, gerektiğinde destek vermeyi ve ihtiyaç duyduğunda doğru kişiye yetki vermeyi seçer. Anlık durumlarda karar vermeyi, delegasyonu ve krizi yönetmeyi becerir ve netice alır.

İdeal yönetici, ekibini motive etmek için ortamı yaratır.

Yönetenin önemli özelliklerinden biri de liderlik edebilmektir. Liderliğin olmazsa olmazlarının başında kendini ve ekibini motive etmek gelir. Yöneten kişi motive edilmemeyi seçerse başka bir kişiyi motive etmenin imkânsız olduğunu bilmeli ve kendi ile birlikte ekibini de motive edebilmelidir.

 

 

İdeal yönetici geri bildirim zamanını aksatmaz

Geri bildirim için en iyi zamanı, yeri ve yöntemi seçer ve sadece geri bildirim kalitesinin sürüş performansında önemli bir araç olduğunu değil, aynı zamanda geri bildirimin kendileri ve ekip üyeleri arasındaki tüm iletişim sürecinin gerekli ve etkili bir parçası olduğunu da kabul eder.

İdeal yönetici, ekip üyeleriyle iletişim kurmanın en iyi yolunu bilir.

Hangi ekip üyesi ile ne şekilde iletişim sağlanacağı, iç ve dış ortamdaki iletişim modellerini ve tarzını yaratacak olan kişi yöneticidir. En idealini belirleyecek olan da kendisidir. Ekip üyeleri arasındaki iletişimin kalitesi de ideal yöneticinin sorumluluğundadır.

İdeal yönetici, müşteriler, tedarikçiler, meslektaşlar ve patronları ile olan ilişkilerinde ilham vericidir.

Örnek olmak, kaliteyi temsil etmek, hangi durumda neyle başa çıkacağını bilmek ideal yöneticinin erdemleri arasında yer almaktadır. İyi bir yönetici, her durumla en etkili şekilde nasıl başa çıkacaklarını belirler ve diğer herkesin takip etmesi için örnekler oluştururlar.

İdeal yönetici, özellikle her ekip üyesinin ekip çabasına katkısını nasıl ödüllendireceğini ve takdir edeceğini bilir

Ödül ve değerlendirme aşamalarında, ekibine daha büyük başarılar için ilham vermek ve bu ödül mekanizmalarını kullanmak için her fırsatı kullanan kişi ideal yönetici vasıflarına ulaşmış demektir.

İdeal yönetici, kişisel gelişimin yönetsel fırsatlarını iyileştirmenin anahtarı olduğunu bilir

İyi bir yönetim bilgisine ve erdemine ulaşmak isteyen yönetici, sürekli olarak kendisini geliştirmenin yollarını ara. Aynı zamanda, diğerlerinin onlara nasıl ilham verdiğine dair örnekleri paylaşarak, ekip üyelerinin kariyerlerini ileriye taşıyabileceklerini hissettiklerini modelleyerek bir çeşit eğitim yaratır.

Yukarıda saydığımız bazı başlıklar, buzdağının yalnızca görünen kısmıdır, ancak sizi her ekip üyesinin çalışmaktan hoşlanacağı ideal yönetici olma yoluna sokabilecektir.

İdeal olarak, tüm yöneticiler lider olmalı mı? Sorusuna başka bir yazımızda ve 2021 yılı ilk aylarında çıkacak olan ‘’Yönetim Akademisi’’ adlı kitabımızda değinmeye çalışacağım.

Sevgiyle kalın, sağlıkla yaşayın.    23 Eylül 2020

Sinan Bayraktar

 

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir