Psikoloji

Ne Zaman Güvenli-Girişken Olmalı

Ne Zaman Güvenli-Girişken Olmalı

Hayatın size biraz acımasız davrandığı her durumda güvenli-girişken davranmayın. Eğer, bazen olduğu gibi, olayların gidişatı durumun açık ve cesurca konuşularak düzeltilebileceğini gösteriyorsa, işte o zaman güvenli-girişken becerilerinizden yararlanabilirsiniz.

Güvenli-girişken davranmak : Aşağıdaki durumlarda güvenli-girişken davranmamayı tercih edebilirsiniz;

  • Çok hassas kişiler : Bazı kişilerin çok hassas olduğunu hissedersiniz. Durum açık seçikse güvenli-girişken davranmaya gerek yoktur. Bazı kişiler zayıf numarası yapsalar da, bazıları da ufak bir anlaşmazlığı tehdit olarak görür, içine kapanır veya patlarlar. Eğer böyle bir kişiye yakın yaşamak durumundaysanız, kendi hoşgörünüzü geliştirip, kişiyi ve durumu olduğu gibi kabul etmek daha uygundur.
  • Gereksiz hareketler : Arada bir de olsa sizi kullanmış olan kişi, siz daha kendinizi ifade etme olanağı bulmadan durumun farkına varır, yanlışını uygun şekilde telafi eder. Bu durumda sizin güvenli-girişken davranmanız gerekmez. Karşınızdaki kişi fark etsin diye uzun süre beklemek de yanlıştır. Ayrıca, bu kişi eğer hatasını sizin istediğiniz şekilde tamir ediyorsa, güvenli-girişken davranmakta tereddüt etmeyin.
  • Anlayışlı olmak : Bazen karşınızdaki kişinin bocaladığını görür ve güvenli-girişken davranmaya karar verebilirsiniz. Bazen de, hafifletici sebeplerden dolayı böyle bir karar alabilirsiniz. Sözgelimi; bir hizmetten yararlanıyorsunuz. Tezgahtar aceleyle size istediklerinizi hazırlıyor, sizin güvenli-girişken davranmanız gerekmiyor. Arkadaşınız kötü bir gününde ise, morali bozuksa, aranızdaki soruna bir göz atmayı seçebilir veya böyle bir tartışmayı, daha verimli olacağı için başka bir güne erteleyebilirsiniz.
  • Manipülatörler : Herkesin hayatında gerçekten de zor insanlar vardır. Bu insanlara kendinizi ifade ederken, ne kadar uygun bir dil seçerseniz seçin, istemediğiniz bir tepki alabilirsiniz. Bazı insanlar için değmez bahanesinin arkasına sığınıp, güvenli-girişken davranmanın gereksizliğine inanabiliriz. Bu tip insanlar, manipüle edilmekten hoşlanabilir. Onlara iki seçenek sunmanızı bekleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı