Umutlar güçlü olursa…

Ummak ve ümit etmek kelimeleri insanın geleceğe bakış formüllerini içinde barındırır. Çünkü ümit etmek bir çeşit kurgulama yapmak anlamını da taşır.

Yaşamın gelecek değerlerinden en önemli bileşenlerinden biri de geleceği planlamak ve gelecekteki kişisel veya ailesel düzenleri yapılandırmaktır. Her insan akıl baliğ olduktan sonra yapmaya başladığı en önemli düşüncenin gelecek olduğu bilinir.

Yaşadığınız coğrafi bölgeler, bulunduğunuz konum veya bulunacağınız konumlar bizlerin yaşamsal koşullarındaki en önemli yerlerdir. Günümüz şartları ve olayları dikkate alındığında farklı düşünceler üretebilmekteyiz. Bugünün koşullarında mevcut deprem bölgesinde olmak, Afganistan’da kadın olmak, Miami’de güzel bir ortamda bulunmak arasındaki farkları düşündüğümüzde konumumuzun geleceğimiz ile ne kadar ilgili olduğu doğal bir düşüncedir.

Yaratılmışların en mükemmeli olarak bilinen insanın ürettiği düşüncelerin neredeyse tamamı gelecek ve bu gelecekteki refah düzeyleridir. İnsan ürettiği her düşüncede, kafasındaki endişelerden oluşan birçok bilgi katmanını hareket ettirerek kendi değerlerini oluşturmaktadır.

İşte bunu adı umut etmek veya ümit etmektir.

Umutlarımız güçlü olursa, kurgularımızda hayallerimizi harekete geçirir ve kendimize yaratabileceğimiz koşulları oluşturmaya başlayabiliriz.

Evet, aklınızdan bu iş bu kadar kolay mı? sorusu geçmiştir.

Tabii ki kolay değil, ancak umut olmayan yerde beklentiler oluşmaz, hedefler belirlenmez veya erişilmesi gereken menziller oluşturulamaz.

Kaplumbağa hacca gitmeye niyetlenmiş… Yola çıkmış… Yavaş yavaş ilerliyormuş… Günler ayları, aylar ayları kovalamış.

Bir gün… Yoldan geçen biri sormuş?

– Yolun oldukça uzun… Bu tempo ile hacca nasıl gideceksin?

Kaplumbağa “Er geç gideceğim gitmesine de” demiş:

Geçtiğim yerlerde mahallenin veletleri ikide bir beni ters çevirmeseler.

Kablumbağa misali, umutlarınızla ürettiğiniz ve eyleme geçtiğiniz birçok olayda başınıza oldukça fazla olaylar gelecek, yoldaki terslikler umutlarınızı köreltebilecek ve vazgeçme noktalarına kadar gelebileceksiniz.

Ancak, umutlarının güçlü olduğunu bildiğinizde tekrar kendinizi düzeltme koşulları yaratabilecek ve yolunuza devam edebileceksiniz.

Umut yolundaki yolculukların birçoğu vazgeçmeyenlerin olduğunu kesindir.

Umutlarınızı güçlü tutarak hedeflerinizden sapmadan, odaklanarak yürüdüğünüz her yolda başarılı olacağınız kesindir. Başarı olmasa da ‘’En azından denedim, olmadı, bir kez daha dener o zaman ulaşırım’’ dediğinizde ulaşamayacağınız ümit olmayacaktır.

Sevgiyle kalın

Sinan Bayraktar   25 Mart 2023 İstanbul

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir